bo w szambie trzeba umieć pływać...


sobota, 29 listopada 2014

Poison number 3: Cyklon B !

Cyklon B (oryginalna nazwa: Zyklon B) – nazwa handlowa insektycydu niemieckiego konsorcjum Degesch, w którym udziały miały koncerny Degussa, IG Farben i Th. Goldschmidt AG.
spray on canvas- 50 x30 cm (20 "x 12")


Cyklon B był stosowany przez III Rzeszę do trucia więźniów niemieckich obozów zagłady (głównie w KL Majdanek i Auschwitz-Birkenau) w specjalnych komorach gazowych, w ramach tzw. Operacji Reinhardt. Ofiarami Cyklonu B byli głównie Żydzi i Polacy, zaś sam środek stał się jednym z symboli Holokaustu.
Po raz pierwszy Cyklon B został użyty jako środek przeciw ludziom w niemieckim obozie Buchenwald w styczniu lub lutym 1940 r. Przetestowano go na grupie 250 romskich dzieci pochodzących z Brna
Według szacunków podawanych na oficjalnej stronie Muzeum Auschwitz-Birkenau ofiarą komór gazowych z cyklonem B stało się ponad milion ludzi, z czego ok. 900 000 Żydów, że do tego niemieckiego obozu dostarczono co najmniej 25 ton Cyklonu-B, z którego część użyto do zabijania w komorach gazowych.
Po wojnie dwóm dyrektorom Testy – Bruno Teschowi i Karlowi Weinbacherowi – brytyjski trybunał wojenny udowodnił świadomą współpracę z SS przy produkcji Cyklonu B bez ostrzegawczego środka zapachowego i skazał na śmierć przez rozstrzelanie.
Użycie słowa „Cyklon” lub „Zyklon” jako znaku towarowego na jakichkolwiek produktach niemieckich wywołuje od końca II wojny światowej niezmiennie gwałtowne protesty organizacji żydowskich. W 2002 r. Bosch Siemens Hausgeräte i Umbro zostały zmuszone do rezygnacji z prób nazwania w ten sposób swoich produktów.
Środek ten jest wciąż produkowany w Czechach w Kolínie pod nazwą handlową Uragan D2 jako skuteczny, silny insektycyd.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz